BayıldımBayıldım ŞaşırdımŞaşırdım

Sokak Köpeği Saldırısında İdarenin Hizmet Kusuru

Sokak Köpekleri Saldırısı Belediyeye Tazminat Ödettiriyor.

Bu makalemizde sizlerle korunması gerektiği kadar; ters durumlarda söz konusu olan mağduriyetlerinizin karşılanması konusunu ele alacağız .

Belediyelerimizin, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6. maddesinin 4. fıkrası uyarınca; sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürmesi gerekir. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır, hükmü yer almıştır. Bakıma muhtaç hayvanların gerekli bakım ve rehabilitasyonunun yapılması; rehabilite yapılmayan hayvanların da belirli şartlarda temiz  güzel bir hayat geçirmelerinin sağlanması gerekmektedir.

Birçoğumuz haklarımızı bilmiyoruz ve ne yazık ki sokak köpeği saldırısına maruz kalabiliyoruz. Sokak köpekleri, yasa gereğince belediyelerimizin idaresi altındadır.

Topluma güvenli ve mutlu bir yaşam sunabilmek açısından yerel yönetimlerin duyarlı olması ve bu yönde önlemli projeler uygulaması gerekli görülmektedir.

Danıştay 8. D. 2010/3241 E. 2010/3782 K. 15.06.2010 tarihli kararında ;

Lise öğrencisi olan davacıların sokak köpeklerinin saldırısına uğraması sonucu yaralanması nedeniyle manevi zararın tazmini istemiyle açılan davada; kamu hizmetinin işleyişindeki yetersizlik, aksaklık ve düzensizliğin hizmet kusuru oluşturduğu ve dolayısıyla sokak köpeklerinin saldırması sonucu meydana gelen ve devlet tarafından karşılanmayan 19.10.2009 tarihli fatura bedeli olan 185,00 TL maddi zararın karşılanması gerektiği, öte yandan duyulan elem ve ızdırabın kısmen giderilmesine dönük olarak 2.000,00 TL manevi tazminatın davalı idarece ödenmesi gerektiği gerekçesiyle maddi tazminat isteminin 185,00 TL’lik kısmı ile 2.000,00 TL manevi tazminat isteminin kabulüne karar verilmiştir.

Sonuç itibariyle; sahipsiz köpeklerinin bakımı ilgili tüm faaliyetlerden ilçe belediyesi ve büyükşehir belediyesi ayrımı yapılmadan belediyeler sorumlu dendiğine göre dava açarken de ayrım yapılmadan her iki belediyeye husumet yöneltilmesi gerekmektedir .

Saldırı sonrasında idarenin hizmet kusuru nedeniyle hayvan tutucusunun sorumluluğuna dayanarak dava açılabileceğini bildirir, sağlıklı günler dilerim.

Sevgi Doner
+ Gönderiler
Paylaşım Yap

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

4 Puan
Olumlu Oyla

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamak - O kadar güzel ki Lösev

Lösev | 23 Nisan – Yaşamak O Kadar Güzel Ki…

JurnLaw | Av. Aysu Melis BAĞLAN -9 Nisan Türkiye'de Spor Huk