Mohr Williams’a Karşı (1905)

Dr. Williams Saint Paul, Minnesota’da kulak hastalıkları tedavisinde uzmanlaşmış bir cerrahtır. Davacı Bayan Mohr; sağ kulağıyla ilgili sorunlardan şikayet ederek tedavi için Dr. Williams’a başvuran hastadır.

Dr. Williams hastanın sağ kulağını inceledi ve kulak zarında büyük bir perforasyon ve orta kulakta büyük bir polip olduğunu fark etti. Tedavi zamanı sol kulağında da sorun olduğu malum oldu. Williams’ın tavsiyesiyle Bayan Mohr sağ kulağından ameliyat olmayı kabul etti ve anestezi altına alındı. Hasta bilinçsiz olduktan sonra sol kulağının tam incelenmesi yapıldı ve sağ kulağından daha kötü bir durumda olduğunu ve ameliyatın sol kulak için daha faydalı olacağını belirlendi. Doktor, hastanın rızasını almadan ameliyatı yaptı. Operasyon başarılı şekilde gerçekleştirildi. Operasyondan sonra Bayan Mohr işitme duyusunun büyük ölçüde bozulduğunu, ciddi yaralanmasına neden olduğunu, bunun yasadışı olduğunu iddia etti ve Williams’a dava açtı. Mahkemeden 20.000 dolar tazminat vermesini talep etti. Minnedota, Rounsey County bölge mahkemesinde duruşma yapıldı ve jürinin kararıyla ona 14.322,50 dolar tazminat verildi. Lakin karar kenara bırakıldı ve hakim her iki tarafı da temyiz etti.

Temyizde Bayan Mohr’un avukatları H.A.Loughran ve SC Olmstead; Bayan Mohr’un rızasının gerekli olduğunu, rızası olmadan yapılan eylemlerin saldırı olduğunu savundular. Dr. Williams’ın avukatları Keith, Evans, Thompson & Fairchild ve John D. O’Brien ise bir doktorun tedavi etmek, hayat kurtarmak için yaptığı ameliyatı hasta rıza vermemiş olsa bile, yasal tutulması gerektiğini söylediler.

Calvin L. Brown tarafından verilen karara göre mahkeme davacının lehine karar verdi. Hakim Brown yasanın temel ilkesine dikkat çekerek: “her insan fiziksel dokunulmazlığa sahiptir ve başka kişinin herhangi bir yetkisiz dokunuşunu saldırı ve dayak anlamına geldiğini” bildirdi.

Karar onaylandı: Sol kulağın ciddi ve ya yaşam tehlikeli durumuna dair kanıt yoktur. Bunun için Dr. Williams yasadışı ameliyat yaptığı için tazminat ödemelidir.

Dipnot:

  • Polip – insan vücudunda belirli bölgelerde çoğunlukla bilinmeyen nedenlere bağlı olarak gelişen ve geneli küçük yapıya sahip tümördür.
  • Perforasyon – tıpta içi boş bir organın anormal olarak açılmadı
Aygün Meherremli
+ Gönderiler
Paylaşım Yap

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

2 Puan
Olumlu Oyla

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mirasçılıktan Çıkarma Nedenleri Nelerdir

Mirastan Yoksunluk Sebepleri ve Mirasçının Altsoyuna Etkisi