BayıldımBayıldım

Kripto Para Birimi: Bitcoin’in Türk Hukukundaki Yeri

Kripto para güvenli işlem yapmaya yarayan kriptografi yani şifreleme yöntemiyle varlık gösteren dijital ve sanal paralardır. Elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerinin aksine merkeziyetsizdir. Her bir kripto para biriminin merkeziyetsizliği, umumi işlem veri tabanı olan dağıtık muhasebe defteri (ledger) olarak işlev gören bir blok zincirinden (Blockchain) gelmektedir. İlk merkeziyetsiz para birimi bitcoindir. Bitcoin dışındaki sanal paralar  ülkelerin ulusal para biriminin dijital ortamda temsilidir. Bu paralar zaten düzenlenip denetlenebilir fakat hukuk sistemimizde bitcoinin yasal sınırlarını çizen  bir hukuki düzenleme henüz söz konusu değildir.

Bitcoin satın almaksa oldukça kolaydır. Satın alınan bitcoinler dijital cüzdanlarda saklanılır. Dijital imza zincirinden oluşan bitcoini kullanabilmek için açık anahtar ve özel anahtar şeklinde ikili bir dosya sistemi vardır. Bu yönüyle hesaba erişim oldukça güvenlidir . Fakat öyle ki bu dijital cüzdanların kaybedilmesi riski  de vardır. Dosya kaybedilince otomatik olarak bitcoinlerde kaybedilmektedir.

Bitcoin hesaplarında yeni bir işlem yapıldığında ağ bunu doğrulamak zorunda kalır. Bu işlemleri doğrulayan sistem miners (madenciler), mining (madencilik) karmaşık matematiksel formüllerin bilgisayar gücüyle çözülmesi sürecinin adıdır. Yeni bitcoinler bu yolla üretilir. Bu şekilde güvenlik sağlanmış olur. Böylece dolandırıcılık riski de oldukça azalmaktadır. Sistemsel birtakım politikalar düzeni ve güvenliği sağlasa da hukuken ayrıntılı bir korumadan yoksun bitcoin için birçok hukuki tartışma söz konusudur.

Bir tartışma; bitcoinlerin elektronik para (e-para )olarak adlandırılıp adlandırılamayacağı hususundadır. Bitcoinleri elektronik para olarak adlandırmak oldukça güçtür çünkü herhangi bir kurumla ilişiği söz konusu değildir. Halka açık yazılımlardır.

Bir diğer sorun ise vergilendirme esasında ortaya çıkmaktadır. Emtia olarak yahutta bir diğer sermaye aracı olarak adlandırılacak olursa ancak vergilendirilebilecektir. Gelir Vergi Kanunda ‘’emtia’’ olarak , Sermaye Piyasası Kanunda ‘’ bir diğer sermaye aracı‘’ olarak nitelendirilebilirse vergilendirme söz konusu olacaktır fakat bitchoinlerde anonimlik söz konusu olduğundan zilyetleri bulmak bu hususta oldukça güçtür.

Elbette bugün bitcoin için  vergilendirme düzenlemesi söz konusu değildir. Bundan dolayı da herhangi bir vergi alınmamaktadır. Bitcoin bulundurmak ve ticaretini yapmak hususunda da henüz bir yasak yoktur. Dünya genelinde yeni haberlere baktığımızda  Hindistan, kripto para birimi olan bitcoinleri yasaklamaya hazırlanmaktadır. Peki ya Türkiye’de  oldukça talep gören kripto para birimi bitcoin, hangi düzenlemelere tabi olacak, yoksa yasaklanacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

Elif Şuara Güngör
+ Gönderiler
Paylaşım Yap

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

5 Puan
Olumlu Oyla

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kiraya Verenin Borçları Nelerdir?

10 SORUDA BOŞANMA DAVALARINDA NAFAKA VE MADDİ TAZMİNAT